Aranżacje w ogrodzie i przestrzeni

10 grudnia, 2017

Aranżacji drzew i krzewów to przede wszystkim sztuka, którą powinni pojąć wszyscy,
którzy pragną cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.
Różnorodność cenowa w sklepach oraz bogactwo gatunków i odmian pozwala nam na wielokrotne zmiany, dzięki którym nasz ogród przekształci się w ciągu wielu lat w spaniałe miejsce odpoczynku i dostarczy nam nie zapomnianych wrażeń.

Kompozycji żywotników (potocznie "tuje") może być wiele w zależności od przestrzeni jaką dysponujemy w naszym ogrodzie, balkonie, tarasie czy innym wybranym przez nas miejscu.
Poniżej przedstawione zostały pomysły na aranżacje, które z pewnością zainteresują nie tylko znawców i miłośników gatunków żywotników, co przede wszystkim amatorów i początkujących, którzy szukają pomysłów na to, aby udekorować swój dom czy ogród.

Kompozycje

Żywopłot z żywotników.
Rośliny sadzimy w rzędach. Najlepszy rozstaw to od 60 do 100 cm a głębokość minimum 30 cm. Najlepsze będą do tego miejsca słoneczne lub półcień. Gleba powinna być wilgotna i lekko kwaśna.
Dobrze jest też do dołka, w który bedziemy wkopywać roślinę dosypać kompost lub mieszankę gotowego granulatu przeznaczoną do iglaków, którą łatwo kupić w sklepie ogrodniczym.
Po wsadzeniu tuji w ziemię, należy ją dokładnie uklepać i obficie podlać wodą. Można również obłożyć miejce w które wsadziliśmy roślinę korą, to ograniczy rozwój chwastów i zapobiegnie parowaniu wody z gleby. Popularne odmiany,z których często wyrastają żywopłoty to żywotniki zachodnie, czyli odmiana Szmaragd, lub inna nieco bardziej jaśniejsza i szybciej rosnąca odmiana Brabant. Pamiętajmy, że tuje sadzone jako żywopłoty nie lubią mieć sąsiadujących blisko siebie innych roślin.

Dobrym miejscem na żywopłoty będą:
obrzeża trawników
rzędy żywotników posadzone wzdłóż ogrodzenia
przy bramach wiazdowych do posesji
wzdłóż chodników, które prowadzą do naszego domu

Pnącze.
To inaczej rośliny pnące, które można przytwierdzić do ściany ogrodzenia, balkonu, tarasu, czy donicy. Najprostszym elementem, żeby podeprzeć roślinę jest drabinka, którą z łatwością kupimy w sklepie ogrodniczym lub można zrobić ją samemu.
Jeśli wybierzemy balkon lub taras dobrym motywem do dekoracji tych miejsc bedzie donica lub skrzynka, w której można posadzić i podziwiać nasz wspaniały okaz. Tego typu pnącze możemy posadzić używając np. żywotnika zachodniego Spiralis.

3.Skalniak.
To wspaniałe miejsce na różnorodne kompozycję wielu roślin iglastych, w tym thuji.
W naszym ogrodzie skalnym możemy posadzić takie rodzaje i gatunki żywotników jak:
żywotnik wschodni ( Aurea Nana)
żywotnik zachodni ( Golden Suffet) -
żywotnik zachodni ( Danica)
żywotnik zachodni (Golden Globe)

Aby nasz skalniak prezentował się pięknie warto zbudować go w miejscu, w którym często przesiadujemy w ciepłe dni, aby móc go podziwiać np. blisko drzwi i wejścia do domu. Skalniaku nie należy "chować" , gdzieś z dala od domu, czy w głębi ogrodu. Pamiętać należy także o doborze i wielkości kamieni. Często używane do skalniaków są kamienie wapienne oraz granity a rzadziej piaskowce. Nie powinno ich być też zbyt dużo,by nie przysłaniały eksponowanych roślin. Pamiętajmy, by posadzone przez nas żywotniki w naszym skalniaku, nie były zbyt wysoki i duże, najlepsze będą niewielkie, karłowate gatunki roślin.

Donica na balkony i tarasy z tujami.
Coraz częściej z powodu braku czasu oraz miejsca jakim dysponujemy w naszym domu decydujemy się posadzić rośliny na naszym balkonie czy tarasie, który bardzo często zastępuje nam ogród czy podwórko w którym moglibyśmy spędzać nasz wolny czas i relaksować się.Takie rośliny w donicach czy dużych skrzyniach, mogą pełnić rolę mini ogródka. Dzięki temu każdy z nas może poczuć energię, jaką stwarza zieleń rosnąca dookoła.
Każdy, nawet początkujący ogrodnik może spróbować posadzić choćby jeden zielony egzemplarz rośliny na swoim balkonie czy tarasie. Wymaga to znacznie mniejszych nakładów i obowiązków niż praca w ogrodzie, w którym jest wiele gatunków roślin iglastych i liściastych. Takie donice z łatwością zakupić można w sklepach budowlanych, ogrodowych czy wnętrzarskich. Starajmy się wybierać donice w rozmiarze XL, bo te są najbardziej wszechstronne i modne i i niezwykle efektowne wizualnie.
Do tego typu miejsc najbardziej odpowiednie będą takie gatunki żywotników jak:
żywotnik zachodni odmiany kuliste:
(Danica)
(Hoseri)
(Globosa)
(Litlle Gem)

żywotnik zachodni odmainy storzkowe:
(Spiralis)
(Holmstrup)
(Szmaragd)
(Sunkist)

Gałązki do wazonu np. przy stole wigilijnym.

Przy dekoracji stołu wigilijnego i domu przepieknie prezentują się iglaste zimozielone rośliny.
Można je wykorzystać jako tło do wazonu z innymi roślinami, tworząc klimatyczny bukiet świąteczny. Gałązki świetnie komponują się także w szklanym dużym naczyniu a posrodku udekorować je należy świecą i płatkami kwiatów.
Zielone iglaste gałązki świetnie komponują się też bez naczynia, leżąc swobodnie na stole.
Można również z niewielkiego drzewka Thuja occidentalis zrobić mini drzewko świateczne przyozdabiając je np. czerwoną wstążką, brokatem czy opruszyć tzw. sztucznym śniegiem.
Przy stole wigilijnym w świeta Bożego Narodzenia, każdy żywy zielony symbol roslinny jaki prezentuje sie na naszym stole sprzyja naszemu nastrojowi i podkreśla tę szczególną porę roku.

Rośliny w pojemnikach, czyli tzw. przenośne ogródki.

Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do przyozdabiania miejsc takich jak np. przychodnie, kąpieliska na otwartej przestrzeni, zakłady pracy, przy wejściu do hoteli, przy chodnikach, przy fontannach. Przenośne ogródki z żzywotnikami (inaczej tujami) maja na celu zapewnienie miłej atmosfery. Dzięki doborowi odpowiednich roślin uzyskamy przepiękne i niepowtarzalne kompozycje.
Doradzamy wybrać takie oto gatunki roślin do przenośnych ogródków:
żywotnik zachodni (Maria)
żywotnik zachodni (Filliformis)
żywotnik zachodni ( Spiralis)
żywotnik zachodni (Golden Globe)
żywotnik zachodni (Litomyśl)
Pamiętajmy by do tego typu przenośnych ogródków dobrać odpowiednie pojemniki o ciekawej strukturze, kolorze i kształcie.
Wykonane z mniejszych bądż wiekszych naczyń:
ceramiczne
betonowe
rattanowe
drewniane
z tworzywa sztucznego

Co najwazniejsze w takim jednym naczyniu powinno sie sadzić nie więcej niż jeden, lub dwie sztuki roślin. Nie ma też co przesadzać ze zbyt dużą liczbą roślin różnych gatunków. Rosliny w tego typu tzw. przenośnych ogródkach nie wymagają w ciagu roku specjalnej uwagi czy pielęgnacji.
Co jakiś czas należy jednak spulchnić ziemię poprzez ściągnięcie górnej warstwy ziemi około 2 centymetrów. Usuwać należy chwasty, by roslina mogła sie prawidłowo rozwijać oraz podlewać obficie.

Thuja occidentalis w kompozycji oczka wodnego.

Żywotniki świetnie też komponuja się w ogrodach gdzie znajdują się tzw. oczka wodne z różnego rodzaju typową dla takich warunków odpowiednio dobraną roślinnością.
Doskonałe do miejsc przy oczkach wodnych będą gatunki takie jak:
żywotnik zachodni ( Brabant)
zywotnik zachodni (Globosa)
żywotnik zachodni (Fastigiata)
żywotnik wschodni ( Aurea Nana)
żywotni wschodni ( Morgan)
żywotnik wschodni ( Justynka)
żywotnik olbrzymi ( Whipcord)
Ogrody o dużej powierzchni najlepiej nadają się , by stworzyć w nich oczka wodne.
Przy oczkach wodnych należy zabezpieczyć roślinę najlepiej agrowłukniną i obsypać je korą sosnową. Aby tuje pieknie rosły i były idealnego pokroju należy je przycinać minimum raz w roku.
Najlepiej będa się rozwijać te gatunki, które posadzimy w żyznej glebie i gdzie będzie sporo wapnia. Miejsce powinno być dobrze nasłonecznione. To wszystko sprzyja, by roślina rosła zdrowo.

Kompozycja roslin rosnacych pojedyńczo.

Na przydomowym trawniku samotnie rosnące żywotniki stanowią akcent, który wyróżnia je pośród otoczenia innych drzew, krzewów i roślin.
Oto idealnie pasujące garunki i rodzaje tuji, które jako jeden egzęplarz sprzwdzą się idealnie:
żywotnik zachodni ( Danica)
żywotnik zachodni ( Ellwangeriana Aurea)
żywotnik olbrzymi ( Kórnik)
żywotnik olbrzymi ( Zebrina)
żywotnik olbrzymi ( Atrovirens)
żywotnik wschodni ( Sieboldii)
żywotnik wschodni ( Aurea Nana)
Taka właśnie kompozycja samotnie rosnącego gatunku żywotnika nadaję się idealnie na ożywienie pustych przestrzeni naszego domowego ogródka. Również samotnie rosnąca tuja będzie świetnie sprawdzać się przy wjazdach do posesji i w rogach ogrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

więcej jak nawóz garden home

Nasze Produkty

Guano nawóz do tuj
Guano nawóz do kwiatów
Guano Nawóz do kwiatów kwaśnolubnych
guano nawóz do warzyw
Nawóz do trawników z guano
Guano - nawóz do krzewów owocowych
Przejdź do sklepu

Garden Home
Joanna Pawlaczyk-Bieniek
Malawa 819 B
36-007 Krasne
nip: 813-316-46-15
regon: 180479320
biuro@gardenhome24.pl
tel. 609 092 691